Posted inOkna

Jak pozbyć się pary wodnej na szybie okna? Nawiewniki okienne

admin / Posted on / Comments off
okna-i-drzwi-Wroclaw

Jak pozbyć się pary wodnej na szybie okna? Nawiewniki okienne

Większość z nas przynajmniej raz w życiu zauważyła parę na wewnętrznej stronie szyb okiennych. Problem ten jest powszechny. Skąd się tam bierze para? Dlaczego tak się dzieje? I jak temu zaradzić? W tym artykule przedstawimy rozwiązanie tego problemu.

Czy okna mogą być zbyt szczelne?

Na początku należy zaznaczyć, że o ile gromadzenie i skraplanie pary wodnej dotyczy szyby okiennej wewnątrz budynku, to nie wynika to z wady produktu. Istnieją też sposoby radzenia sobie z tym zjawiskiem. Inną kwestią jest gromadzenie pary wodnej pomiędzy szybami okna – wtedy jest to efekt wady produkcyjnej pakietu szybowego i jedyne rozwiązanie to wymiana szyby.
Gromadzenie się pary na szybie okiennej jest efektem zbyt dużej wilgotności powietrza wewnątrz budynku. Zjawisko zachodzi gdy wilgotność względna w pomieszczeniu jest wyższa niż 60%, zaś różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynosi minimum 20° C. Kiedy wilgotność powietrza jest duża, a wentylacja nie działa tak jak powinna, nadmiar pary wodnej osiada na najchłodniejszej powierzchni – czyli zazwyczaj szybie okna.

W większości domów w Polsce w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji projektowane są kanały wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). Jej funkcjonowanie oparte jest na założeniu, że w oknach czy murze znajdują się malutkie szczeliny, które pozwalają na przepływ powietrza. Jednak technologia poszła do przodu. Obecnie produkuje się okna o bardzo dużej izolacyjności, a ściany też nie dają możliwości przenikania powietrza. Wygląda więc na to, że współcześnie domy są za bardzo szczelne, co negatywnie wpływa na wentylację pomieszczeń, tak ważną dla komfortu życia.

Czy można coś z tym zrobić?

Oczywiście, że można zaradzić gromadzeniu się pary wodnej na wewnętrznej stronie szyb okiennych. Podstawą jest systematyczne wietrzenie pomieszczenia. Problem gromadzenia się pary wodnej dotyczy głównie okresu jesienno-zimowego, kiedy na zewnątrz jest dużo chłodniej. Taka aura być może nie zachęca do otwierania okien, ale trzeba pamiętać, że jest to konieczne to utrzymania właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, lepiej znaleźć sposób na stałe utrzymanie właściwego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Tutaj z pomocą przychodzą nawiewniki.

Nawiewniki to urządzenia, których zadaniem jest zapewnienie prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu, bez strat ciepła. Montowane są zazwyczaj w górnej części okna. Nawet jeśli okno jest szczelnie zamknięte, nawiewniki doprowadzają do budynku świeże powietrze i poprawiają wentylację. Tym samym zapobiegają gromadzeniu się pary wodnej na szybach okien. Na rynku można spotkać trzy typy nawiewników okiennych. Pierwszy z nich, sterowany ręcznie, zapewnia użytkownikowi całkowitą kontrolę nad stopniem otwarcia przesłony i ilością powietrza wpuszczanego do środka. Nawiewniki ciśnieniowe regulują się same na podstawie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku, ale istnieje także opcja ręcznego ograniczenia przepływu powietrza do minimum. Ostatni typ to nawiewniki higrosterowane, w których stopień otwarcia przesłony jest ustawiany automatycznie w zależności od stopnia wilgotności powietrza w pomieszczeniu. To co istotne – nawiewniki można zamontować do każdego rodzaju okien: PVC, aluminiowych, drewnianych oraz drewniano – aluminiowych.

Warto czy nie?

Z całą pewnością warto. Nadmierna wilgotność powietrza w budynku to nie tylko problem natury estetycznej – zaparowane szyby. Efektem utrzymującej się wilgoci jest powstawanie pleśni i grzybów na oknach, ścianach i meblach. W pomieszczeniach gromadzą się toksyny pochodzące np. ze środków chemicznych stosowanych w domach oraz dwutlenek węgla, który znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu. Co warto zauważyć, nawiewniki zapewniają stały dopływ tlenu, a to istotne dla naszego samopoczucia. Niedobór tlenu, spowodowany niedostateczną wentylacją, powoduje bóle głowy, nudności i pogarsza kondycję fizyczną i psychiczną. Negatywnie wpływa też na wydajność pracy umysłowej czy nauki. Nawiewniki warto zamontować przede wszystkim w oknach znajdujących się w sypialni oraz pokoju dziennym. Jednak należy także rozważyć ich montaż w łazience, kuchni (gotowanie sprzyja nadmiernej wilgotności), w miejscu gdzie suszymy pranie oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy albo nauki.